czwartek, 5 lutego 2015

Wpływ smaku na umysł

Wiele lat obserwacji zaowocowało wiedzą (niestety ciągle jeszcze nie docenianą na Zachodzie) na temat wpływu określonych smaków na emocje, a co za tym idzie, na umysł człowieka.
Ajurweda wyróżnia sześć smaków: słodki, kwaśny, słony, ostry, gorzki, cierpki.
Każdy z tych smaków jest nam potrzebny do dobrego funkcjonowania naszego organizmu i jeśli komponujemy posiłki w ten sposób, aby zawierały po trochu każdego ze smaków, wtedy zachowana jest wewnętrzna harmonia i zdrowie, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.
Niestety mamy tendencję do nadużywania niektórych smaków zaburzając tę delikatną równowagę.

Skutkuje to następującymi schorzeniami w ciele fizycznym:

słodki - otyłość, cukrzyca, obrzęki, pasożyty, zaburzenia krążenia, stany zapalne oczu, niestrawność, mdłości, ospałość, niedrożność układu oddechowego.

kwaśny - pieczenie, nadkwasota, zawroty głowy, przedwczesne starzenia i poluzowanie tkanek organizmu, ropienie.

słony - stany zapalne, obrzęk, krwawienia, choroby skóry (w tym opryszczka i pokrzywka), choroby stawów, impotencja, zmarszczki i łysienie.

ostry - bóle, zawroty głowy, wyczerpanie, gorączka, suchość wydzielin układu rozrodczego.

gorzki - bolesne kolki, złamania, zmniejszenie wydzielin układu rozrodczego.

cierpki - zatwardzenie, drgawki, mrowienie, suchość ciała, wyczerpanie, zmniejszenie wydzielin układu rozrodczego.

Smak jest dla ciała tym, czym emocje dla umysłu. Smak powstający po spożyciu potrawy odpowiada za określony stan umysłu:

słodki - w równowadze daje uczucie satysfakcji, nasycenia; w nadmiarze skutkuje samozadowoleniem i zachłannością.

kwaśny - w równowadze skłania nas do poszukiwania nowych rzeczy, które warto zdobyć (ukierunkowuje na cel); w nadmiarze prowadzi do zawiści i zazdrości o zdobycze innych ludzi.

słony - w równowadze daje radość życia, która zwiększa apetyt na życie; w nadmiarze prowadzi do hedonizmu, zaspokajania swoich pragnień nie licząc się z innymi ludźmi.

ostry - w równowadze otwiera nas na świat, daje uczucie podekscytowania; w nadmiarze skutkuje rozdrażnieniem, nadpobudliwością oraz gniewem.

gorzki - w równowadze pobudza nas do zmian, szukania nowych rozwiązań; w nadmiarze prowadzi do frustracji i zgorzknienia.

cierpki - w równowadze pomaga nam zatopić się w sobie, wsłuchać w swoje potrzeby; w nadmiarze daje uczucie braku bezpieczeństwa, niepokój oraz lęk.

Jakie smaki dominują w Twoim jadłospisie?

 Jeśli chcesz być na bierząco - zapisz się do NEWSLETTERA 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz