piątek, 3 października 2014

Wpływ jedzenia na nasze emocje i stan umysłu

Stare chińskie przysłowie, które stało się mottem makrobiotycznego gotowania, mówi, że jesteś tym co jesz.
Do napisania dzisiejszego artykułu zainspirował mnie wczorajszy powrót do domu. Od pewnego czasu, aby uniknąć stania w korku na trasie, która jest obecnie w remoncie, jeżdżę objazdem. Objazd jest cudowny, ale ma jeden drobny mankament, a mianowicie w pewnym momencie trzeba wjechać na wąską drogę (momentami nie ma na niej nawet skrawka pobocza), którą można przejechać jedynie na zasadzie zakładkowej wymijanki i wzajemnego przepuszczania się.
Cudowny sprawdzian na międzyludzką życzliwość i ... inteligencję.
Teraz sporo osób, zmęczonych staniem w długaśnych korkach, ucieka tym objazdem i okazuje się, że niestety większość z nich nie zalicza sprawdzianu.
Gdyby każdy na spokojnie zatrzymał się, przepuścił jedno lub dwa autka, aby zrobiła się przestrzeń,  którą mógłby przejechać do przodu to wszyscy byliby w tej sytuacji wygrani. Niestety większość ludzi myśli "śpieszy mi się, muszę przejechać, muszę być pierwszy, nie ma mowy, abym kogokolwiek przepuścił, to ja muszę jechać, ja, ja, ja, JA!". W efekcie zajeżdżają sobie drogę korkując ją na amen i wygrażają sobie pięściami...w tej sytuacji wszyscy przegrywają, a do tego serwują sobie solidną porcję agresji.

Co to ma do jedzenia?
Otóż ma i to wiele :-)
Postawa tych kierowców - nastawienie tylko na swoje potrzeby, agresja, niecierpliwość i bezmyślność - to typowe połączenie dwóch stanów umysłu, nazywanych w Ajurwedzie - Rajas i Tamas - na które ogromny wpływ ma to co spożywamy.

Ajurweda wyróżnia trzy stany umysłu tzw. guny:
- Sattva
- Rajas
- Tamas

Umysł sattviczny pozbawiony jest agresji i egoizmu. Cechuje go spokój, bezinteresowna miłość, współczucie i życzliwość. To stan osiągany podczas medytacji i praktyki jogi.
W osiągnięciu sattvicznego umysłu pomaga jedzenie sattvicznego pokarmu czyli:
- świeżych, zarówno surowych, jak i gotowanych owoców i warzyw
- mleka i klarowanego masła
- miodu
- orzechów i pestek
- ziół

Umysł rajasowy nastawiony jest na rywalizację i osiąganie celów bez oglądania się na dobro innych ludzi. Jest bystry, ale agresywny i gwałtowny. 
Wzmacniająca rajas dieta to:
- kawa, czarna herbata, alkohol
- mięso
- smażone potrawy
- bardzo ostro przyprawiane potrawy

Umysł tamasowy charakteryzuje inercja, stagnacja i bezmyślność. Taki stan umysłu wywołuje jedzenie:
- mrożone
- puszkowane
- gazowane napoje
- jedzenie typu fast food

Ajurweda nie określa jednoznacznie, że jedne stany umysłu są pejoratywne, a inne pozytywne. Wiadomo, że najważniejsze jest zachowanie równowagi między wszystkimi gunami bo czasami potrzebujemy być bardziej rajas, aby osiągnąć jakiś cel, ale gdy ten rajas będzie wsparty sattvą to nikomu nie wyrządzimy przy tym krzywdy; czasami potrzebujemy nie robić nic by dać umysłowi odpocząć i wtedy wchodzimy w stan tamasowy, ale dzięki zrównoważeniu z energiami rajas i sattva nie utkniemy w nim na zawsze.

Wszystko jak zwykle sprowadza się do samoobserwacji i szybkiego reagowania na sygnały płynące z ciała - jeśli zauważycie u siebie nadmiar agresji lub brak chęci do działania to świadomie ograniczcie jedzenie wzmacniające rajas i tamas na rzecz jedzenia sattvicznego.

A wtedy wszystkim nam będzie żyło się lepiej :-)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz